Atrakcje regionu
Nie sposób wymienić wszystkich sposobów spędzania czasu i miejsc godnych odwiedzenia w naszym regionie, ale o jego walorach najlepiej świadczą jednak sami turyści wracający do nas każdego roku.
Przybliżone odległości ze Stegny:
do Elbląga
do Gdańska
do Malborka
Mierzeja Wiślana
Przez wielu uważanej za najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża. Usytuowana pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, charakteryzuje się bogato urzeźbionym pasmem wydm, szerokimi piaszczystymi plażami, bogactwem flory i fauny oraz wyjątkowym klimatem o dużym nasłonecznieniu. Zalesiona w ok. 70% jest wymarzonym miejscem na wypoczynek. Tu każdy – stosownie do nastroju – znajdzie przestrzeń do wypoczynku w samotności bądź rozrywki i zabawy w gronie przyjaciół.
Poczuj powietrze bogate w jod...
Oprócz urokliwych zakątków na turystów czekają piękne i czyste plaże obficie okraszone bursztynem, powietrze pełne jodu oraz atrakcje gwarantowane w każdej z mierzejowych miejscowości. Zaliczyć do nich należy szereg imprez plenerowych, koncerty, turnieje piłki plażowej, organizowane, co roku Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, rejsy po Zalewie Wiślanym, możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową, przejażdżki konne i wiele innych.
Mierzeja Wiślana to idealna baza wypadową do poznania atrakcji turystycznych regionu jak i całej polski północnej. Szczególnie polecamy rejsy wodolotem z Krynicy Morskiej do Fromborka, Elbląga oraz Kaliningradu, wycieczki do Gdańska i Malborka oraz poznanie wielu ciekawych miejsc na Mierzei Wiślanej i Żuławach (Muzeum Stutthof, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, fermę strusi w Jantarze, zabytki dawnej architektury i wiele innych). Również amatorzy rowerów, sportów wodnych, fotografii i malarstwa nie zawiodą się, odwiedzając ten zakątek kraju.
Poniżej polecamy miejsca do zobaczenia:
Lasy Mierzei Wiślanej
Malownicze zielone lasy sprzyjają pieszym i rowerowym wędrówkom.
Muzeum Stutthof
To zdecydowanie najtragiczniejsza karta historii tego regionu. Muzeum mieści się na terenach byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, przez który przeszło około 110 tys. więźnów z czego około 60 tysięcy straciło życie.Miejsce warte zobaczenia ale dla dzieci od 12 roku życia.
Kościół w Stegnie
Dla turystów poszukujących odmiennych wrażeń niż plażowanie, dużą atrakcją będzie kosciół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to ryglowa świątynia, wzniesiona w latach 1681-83, na miejscu nieistniejącego, spalonego w pożarze, kościoła gotyckiego.
Przekop Mierzei Wiślanej
Otwarty we wrześniu 2022 roku Przekop to najgłośniejsza inwestycja w Polsce w ostatnich latach. Umożliwia on przedostanie się z wód Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie.
Most Czterech Pancernych
Na sztutowskim moście w 1968 roku kręcono sceny do serialu Czterej Pancerni i pies. W roli statystów wcieliło się kilkunastu mieszkańców regionu.
Ścieżka rowerowa R-10
Ciągnąca się od Ujścia Wisły w Mikoszewie aż do granicy w Piaskach należy do największych atrakcji regionu. Miłośnicy dwóch kółek będą wniebowzięci!
Kamienie wersalskie
Kamienie wyznaczały granice Wolnego Miasta Gdańska z Niemcami, które zostały ustalone na mocy Traktatu Wersalskiego, ustanawiającego ład po I Wojnie Światowej.
Plaże bałtyckie
O wyższości naszych plaż nad innymi nie można dyskutować. Szerokie i piaszczyste nic dziwnego, że należą do najpiękniejszych na świecie.
Muzuem Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
Muzeum opowiada historię rybołówstwa na tutejszych terenach. Jest bogate w eksponaty.
Latarnia w Krynicy Morskiej
Latarnia wybudowana została w 1948 roku w miejscu budowli z końca XIX wieku zniszczonej podczas działań wojennych. Jest dostępna do zwiedzania
Ujście Wisły i prom w Mikoszewie
Ponad 130 letnia przeprawa promowa pozwala znacząco skrócić drogę do Gdańska.
Kolej wąskotorowa
Od Gajówki mamy około 300 metrów do przystanku kolei skąd możemy ruszyć do Sztutowa, Mikoszewa bądź Nowego Dworu Gdańskiego.
Port w Kątach Rybackich
Punkt Widokowy Góra Pirata
Wieża znajduje się ok. 5, 6 km za Krynicą Morską, na porośniętym lasem wzgórzu po prawej stronie - patrząc w kierunku miejscowości Piaski.
Bursztyn
Bogactwo bałtyckich plaż to właśnie bursztyn.
Jazda konna
W odległości kilku kilometrów od Gajówki działa kilka szkółek jazdy konnej. Miłośnicy tej formy wypoczynku będą zadowoleni.
Rezerwat Mewia Łacha w Mikoszewie
Rezerwat Mewia Łacha położony jest po obu stronach ujścia Wisły, od końca XIX wieku poprowadzonej sztucznie wykopanym kanałem zwanym "Przekopem Wisły". Część rezerwatu leży po jego zachodniej stronie, na Wyspie Sobieszewskiej, większa zaś, wschodnia w gminie Stegna, w pobliżu Mikoszewa.
Sporty wodne i wędkarstwo
Te tereny to liczne rzeki, kanały oraz oczywiście Morze Bałtyckie czy Zalew Wiślany. Wędkarze oraz wodniacy nie będą tutaj narzekać na brak możliwości realizacji swoich pasji.
Wiatrak typu Koźlak w Drewnicy
Wielbłądzi garb
Najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie o wysokości 49,5 m n.p.m.
Labirynt w polu kukurydzy
Labirynt znajduje się tuż przy drodze wylotowej ze Stegny w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego.
Park linowy w Stegnie
Park znajduje się około 800 metrów od Gajówki w kierunku Sztutowa